KONRAD BURY - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Kalendarium

28

03-2024

czwartek

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

Zegar

Porady psychologa

Autorką poniższych artykułów jest pani psycholog Barbara Smolik,absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego-kierunek psychologia,Uniwersytetu Warszawskiego-Psychologia Transportu (studia podyplomowe).Aktualnie swoją wiedzę poszerza w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Serdecznie zachęcam do korzystania z tych artykułów.


Coraz częściej,przy okazji zawodów sportowych mówi się o roli psychologa w treningu sportowców.Warto odpowiedzieć sobie na pytanie:po co sportowcom psycholog?Najkrócej mówiąc:po to,by nauczyli się samokontroli i kierowania własnymi emocjami,które zmniejszają ryzyko popełnienia błędów w momentach walki.

Psychologowie pomagają zawodnikom:
* odkryć i opanować zdolność kierowania zasobami umysłowymi;
* ,,oswoić lęk";
* ukierunkować cele i w ich realizacji wykorzystać sprawność motoryczną i wyobraźnię;
* doskonalić strategię komunikowania się;
* powrócić do zdrowia po kontuzjach,pogłębić i przyśpieszyć proces odnowy.


Wiedzy i umiejętności psychologicznych potrzebują także trenerzy.Mogą ją wykorzystać do zaostrzenia/złagodzenia pobudzenia startowego u swoich zawodników,jak również do świadomego kierowania własnymi reakcjami podczas ważnych zawodów.
Niekontrolowane emocje,nadopiekuńcze zachowanie,rozbudowane komentarze na temat działań technicznych lub taktycznych mogą zaburzyć sprawne porozumiewanie się trenerów z zawodnikami.
Znawcy mówią,że gwarantem sukcesu w sporcie jest wytrenowany potencjał psychofizyczny + aktualna dyspozycja zawodnika.
Trening psychiki,sportowca ma na celu wzmocnić kompetencje (m.in. spostrzeganie,decydowanie) i pomoc w osiągnięciu przewagi w walce emocjonalnej.Wykorzystuje się do tego m.in. różne sposoby relaksacji,wizualizacji,techniki skupienia uwagi,koncentracji na zadaniu,tworzeniu harmonijnej współpracy ciała i umysłu.
Trening psychiki,nazywany m.in. treningiem mentalnym (mental training) lub wewnętrznym treningiem umysłowym (inner mental training).Jak każdy trening (w tym również fizyczny) musi on być systematyczny,długoterminowy i regularny.
Jednym z ważniejszych jego elementów jest umiejętność wyznaczania sobie celów i ich świadoma realizacja,obserwowanie i poprawianie własnych reakcji,analizowanie błędów i organizowanie sobie tak pracy,by mogła ona przynieść korzyści.Poczucie bezradności mogące wynikać z niewiedzy często powoduje przypadkowość działania,które jest podstawą zwiększenia szansy na porażkę,a nie na sukces.
W treningu mentalnym wykorzystuje się zasoby umysłu:myśli,mowę,pamięć,wyobraźnię,spostrzeganie,uczucia.Celowe ukierunkowanie tych elementów ma za zadanie spowodować wzrost kontroli nad własną aktywnością ruchową.
By podwyższyć jakość wykonywanych ćwiczeń i poprawić wyniki należy opanować tzw. umiejętności kluczowe:
* relaksację;
* koncentrację uwagi;
*wizualizację;
*dialog wewnętrzny (pozytywne autosugestie);
* procedury przedstartowe (własne rytuały).
Warto już na sam koniec dodać,że metody i strategie psychologiczne nie mają nic wspólnego z magią,ich działanie zaczyna się wtedy,gdy ich wprowadzaniem w życie zajmą się doświadczeni trenerzy i zawodnicy.A to wszystko w myśl zasady:
wielkie osiągnięcia mają swój początek w głowie


  

Reklama

Ankiety

Kto według ciebie jest najlepszym polskim trenerem

Losowa galeria

Nowa galeria
brak zdjęć

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 27, wczoraj: 5
ogółem: 1 268 706

statystyki szczegółowe

Buttony

Sport.pl