KONRAD BURY - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Kalendarium

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

26

04-2024

piątek

Zegar

AMP FUTBOL POLSKA

 

Tworzymy pierwszą drużynę w Polsce!

Pierwsze treningi już za nami!

Dołącz do nas!

 

Kontakt:

Amp Futbol Polska

centrum i północ Polski:

Mateusz Widłak m.widlak@ampfutbol.pl +48 889 177 386

południe Polski:

Daniel Kawka d.kawka@ampfutbol.pl +48 606 300 315

ODWIEDŹ NAS: http://www.ampfutbol.pl

 

 

Amp Futbol – piłka nożna osób po amputacjach

Amp Futbol to bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. Obecnie uprawiana jest w ponad 25 krajach, do których stale dołączają nowe. Praktycznie co roku odbywają się międzynarodowe turnieje tej odmiany piłki nożnej. W zeszłorocznych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Argentynie wzięło udział 18 reprezentacji, a mecz finałowy gospodarzy z Uzbekistanem obserwowało 10 000 kibiców. W Turcji, USA, Anglii, Salwadorze czy Brazylii istnieją nawet całe rozgrywki ligowe piłkarzy po amputacjach. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i prawdopodobnie niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich. Nazwy używane w innych krajach to Amp Soccer (USA), Amputee Football (Anglia), Futbol de Amputados…

Ta dyscyplina sportu, którą uprawiać mogą wszyscy po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej) powstała w USA w latach ’80, kiedy to grupa niepełnosprawnych narciarzy, z Donem Bennettem na czele, wymyśliła Amp Soccera, jako sposób na utrzymanie aktywności fizycznej również w lecie. Niedługo potem grą zainteresował się profesjonalny sędzia piłkarski Bill Barry i ta odmiana piłki nożnej zaczęła się dynamicznie rozwijać. Barry podróżował po Ameryce Centralnej i Europie Wschodniej skutecznie propagując ideę Amp Soccera. Wspierał go Don Bennett, który został jej „światowym ambasadorem”. Dzięki staraniom Barrego mecze piłkarzy po amputacjach rozgrywane były w trakcie dużych imprez sportowych. Dzięki temu niepełnosprawni piłkarze występowali przed dziesiątkami tysięcy fanów piłki nożnej i promowali ten rodzaj aktywności fizycznej.

W 1984 w Seattle rozegrano pierwszy turniej międzynarodowy. W 1987 pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Świata wygrała drużyna z Salwadoru. Drużyna ta składała się z weteranów wojennych. W 1988 Dr Gwynn Thomas stworzył British Amputee Sports Association. Widział on w tej dyscyplinie sportu doskonałą możliwość rehabilitacji ruchowej. Jeszcze w tym samym roku reprezentacja Anglii zdobyła brązowy medal na kolejnych Mistrzostwach Świata w Seattle. Złoto znowu zdobył Salwador, a srebro USA. W roku 1989 powstały drużyny w Uzbekistanie, Rosji i Brazylii. A w 1991 roku w Taszkiencie (Uzbekistan) odbyły się pierwsze mistrzostwa poza USA.

W 2005 roku powstała WAFF – Światowa Federacja Piłkarzy Amputowanych, która dwa lata później zorganizowała w Turcji pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata z udziałem dwunastu reprezentacji. W kolejnych Mistrzostwach Świata – Argentyna 2010 – wzięło udział już 18 drużyn. Następne turnieje WAFF planuje na 2012 (Iran), 2014 (Japonia) i 2016 rok (Brazylia).

W ostatnich latach do krajów grających w Amp Futbol dołączyła Francja i Niemcy. Ci ostatni niedługo po rozpoczęciu działalności gościli u siebie na meczu towarzyskim drużynę z Anglii. Bliskość geograficzna tych krajów, a także grających już od parunastu lat w Amp Futbol Rosji, czy Ukrainy sprawia, że w przyszłości rozgrywanie turniejów międzypaństwowych chociażby w Polsce będzie coraz prostsze.

 

Podstawowe zasady są takie same, jak w „zwykłej”
piłce nożnej

theeafa.co.uk

theeafa.co.uk

• Klasyfikacja niepełnosprawności:
A2/A4 zawodnicy grający w polu
A6/A8 bramkarze
• W trakcie gry nie używa się protez. Używa się natomiast aluminiowych/metalowych kul łokciowych. Możliwe jest również używanie kul pachowych, jednak muszą one zostać wcześniej specjalnie zabezpieczone.
• Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą. Każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką.

• W celu wyrównania szans piłkarzy z amputacjami na różnych wysokościach, również zagranie piłki kikutem traktowane jest jak zagranie ręką.

• Celowe sfaulowanie przeciwnika przy użyciu kuli skutkuje natychmiastowym wyrzuceniem faulującego z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej.

Boisko o wymiarach: 51 x 31 metrów. Bramka 2 x 3 metry. Oczywiście nie musi być idealnie tych rozmiarów. Doskonale pasują choćby boiska typu „Orlik”.

• Czas gry: 2 x 25 minut i 10 minut przerwa

6 piłkarzy i bramkarz w każdej drużynie, plus zawodnicy rezerwowi

Zmiany „lotne”, czyli dowolna ilość zmian w dowolnym momencie meczu, jednak nie więcej niż dwie zmiany w tym samym momencie. Zmiany odbywają się tylko za przyzwoleniem sędziego, a zawodnik, który opuści plac gry może wrócić na boisko w kolejnej zmianie.

 Zasada spalonego nie obowiązuje

Auty wykonywane są jak rzuty wolne pośrednie

Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Jeżeli zrobi to w sposób celowy otrzymuje czerwoną kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut karny

Wślizgi są zabronione. Skutkują one rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej.

POZOSTAŁE ZASADY SĄ ZGODNE Z ZASADAMI FIFA.

 

Każdy po jednostronnej amputacji.
Również osoby z wadami kończyn.

theeafa.co.uk

theeafa.co.uk

Klasyfikacja niepełnosprawności:

A2 – jednostronna amputacja uda

A4 – jednostronna amputacja podudzia

A6 – jednostronna amputacja ramienia

A8 – jednostronna amputacja przedramienia

 

 

Reklama

Ankiety

Kto według ciebie jest najlepszym polskim trenerem

Losowa galeria

Trenerzy i zawodnicy.
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 8, wczoraj: 57
ogółem: 1 270 384

statystyki szczegółowe

Buttony

Sport.pl